Doktorlar Kitaplar Filmler Restoranlar
Image

 

Listemizi artırmak için okuyucularımızın da katkılarını bekliyoruz.
Unutmayalım ki bilgiler paylaştıkça çoğalır.
Web sayfamızın iletişim bölümünden bize mesaj yazabilirsiniz

Kitaplar

Benimle oynar mısın (Güzide Tekeş)

Otizmli bir çocuğun özenle yetiştirildiğinde neler yapabileceğini anlatıyor.

Biraz yer açar mısınız (Nevin Eracar, Vildan Onur)

Ne olur beni özürlü görmeyin, Güneş kızıl bulutların arasında doğar. Onu izlemek harikadır, doyamazsınız ona. Alın beni aranıza, sessiz gözyaşlarınız, kalplerinizde sevgi gülleriniz olsun

Gerçek Bir İnsan (Gunilla Gerland)

Kendinizi hiç başka bir gezegenden gelmiş gibi hissettiniz mi? Aynı evde, aynı dünyada yaşayan insanların, sizin iki boyutlu gördüğünüz dünyayı üç boyutlu gördüklerini ve sizinkinden farklı bir dili konuştuklarını anlayıp ''onlar gibi'', ''gerçek bir insan'' olmak için tüm benliğinizle çabalardınız mi? Bu tür bir yalnızlığın nasıl bir şey olabileceğini düşündünüz mü hiç?
Gerçek Bir İnsan bu yalnızlığın öyküsü. Bu öyküyü, uzun ve yorucu bir tedavi sonucunda bir parça da olsa normal yaşama uyum sağlayan otizmli bir ''hasta''nın, Gunilla Gerland'ın ağzından yalın ve çarpıcı bir şekilde dinlerken, hasta ve sağlık olmakla normal ve olmak arasındaki ince çizginin ayırdına varıyoruz. Gunilla Gerland, Gerçek Bir İnsan'la, ilk kez, yaşayan ve bilen biri olarak, otizmin gizemli ve yabancı dünyasının kapılarını bizlere açıyor.

İstiyorum ihtiyacım var,çünkü farklıyım (nevin penny)
Bir annenin otizm yolculuğu...

Kelimelerin ötesinde (Pınar kahraman küçükaras)
Otizm biyografilerinin çoğunda olduğu gibi, annenin bakış açısıyla aktarılan bir mücadele hikayesi.
Mozart ve Balina Jerry Newport,Mary Newport,Johnnt Dodd
Otizmli Bir Çiftin Aşk Hikayesi,

Otizm el rehberi (Lorna wing)

Otizm El Rehberi, otistik bir çocuğu daha iyi anlamaya yardımcı olacak açık ve basit açıklamalar sunuyor. Otistik bir çocuk annesi olan Lorna Wing, otizmli çocukların dünyayı nasıl algıladıklarını, davranış bozukluklarının nedenlerini, değişime neden direndiklerini ve çeşitli sorunlarla başa çıkmanın pratik çözümlerini de öneriyor.

Otizm ve Otistik Zeka

Otizm üzerine yapılan araştırmaların tarihçesi, otizmin hala ilk günlerdeki esrarını koruduğunu göstermektedir. Selvi Borazancı Persson A (Autistic) Otistik (Q) Zeka tanımlamasıyla otizmi yeni bir bakış açısıyla değerlendirmektedir.
Dünyaya gelişinden itibaren her çocuğun belli sürelerde tamamladığı otistik dönemlerin herhangi birinde takılı kalan kişileri otizmli diye tanımlıyor yazar. Bir kişiye otizmli diyebilmemiz için otistik özelliklerin belli bir yoğunlukta olması gerekiyor. Bu bakış açısıyla, çevremizdeki kişilerde az ya da çok otistik özellikler gözleyebiliriz..

Otizmi şimdi yen (Jacklyn Mcandless)

Otizmi Şimdi Yen adlı kitap, otizm, dikkat eksikliği ve hiperaktivitenin dünya çapındaki salgınının ortasında bir umut mesajıdır. Bu kitap, deneyimli bir klinisyen tarafından yazıları ve bu hastalıkların beynin önemli ölçüde gıdasız kalması ile sonuçlanan kompleks biyonmedikal bir hastalık olduğu anlayışına dayanarak anne babalar ve doktorlar için adım adım tedavi rehberliği sağlayan ilk kitaptır

Otizm umudumuz davranışcı terapi
Ayda Hakler,
Otizmli çocuğun eğitimine yönelik eğitici bir kitap.

Resimlerle Düşünmek (Temple Grandin)
Otizmin içeriden anlatımı.