Anti-enflamatuar ilaçlar ruhsal hastalıkların ilacı olabilir…

Bilim adamları, bağışıklık bozuklukları ve ruhsal hastalıklar arasındaki bağlantıları araştırıyor. İngiltere’nin 7 Üniversitesinden oluşan bilim adamları, bağışıklık bozuklukları ile ruhsal hastalık arasında yeni keşfedilen bağlantıyı araştırma amaçlı bir konsorsiyum kurmuşlar.

Yaptıkları araştırma sonuçlarına göre; Anti-enflamatuar ilaçların, depresyon ya da senil demans hastalarını tedavi etmek için kullanılabileceği düşünülmekte…

Adı geçen 7 üniversiteden oluşan Konsorsiyumda; Cambridge, Cardiff, Glasgow, Oxford, Southampton, Sussex ve King College London gibi değerli üniversiteler de yer almakta.

Konsorsiyumun lideri, Cambridge Üniversitesi’nden nörolog Profesör Ed Bullmore,

“Son kanıtlar depresyon ile vücudun bağışıklık sorunları sonucu tetiklenen inflamasyon arasında bir bağlantı olduğunu, ezici bir çoğunlukla, göstermiştir” diyor.
Hangi mekanizma ile bağışıklık sisteminin ruh hali değişikliklerini tetiklediği tam olarak anlaşılmış değilse de işaretler oldukça açık” diye ekliyor.

Profesör Ed Bullmore,
“Romatoid artrit gibi iltihaba neden olan bir hastalıkta depresif olmak olasıysa da araştırmalar bağlantıların nedensel olduğunu gösteriyor. Genellikle interferon ile tedavi edilen hastalar ilacın enflamatuar yanıtı tetiklemesiyle %30-40 kadarı depresif oluyor. Ancak, yapılan çalışmada depresif olmayan hepatit hastalarına kısa süreli interferon verildiğinde enflamasyonun tetiklendiğini ve hastaların depresif olduğunu fark etmişler. Beyinin bir şekilde bağışıklık sistemince etkilendiğini görüyoruz. Ancak bu bağlantının daha fazla araştırılması gerekli “ diyor.

Bullmore;
“Şiddetli depresyondan etkilenenlere enflamasyonla mücadele eden güncel ilaçlarla yardımcı olmak mümkün” diyor.
Oxford Üniversitesi’nden konsorsiyum üyesi, Profesör Simon LoveStone da;

“Enflamasyonun aynı zamanda, Alzheimer hastalığının ilerlemesini etkilediğini göstermektedir. Artrit gibi durumlar için, anti-enflamatuar ilaçlar alıyorsanız Alzheimer’a yakalanma riskinizi azaltır . Aynı zamanda, Alzheimerın seyrini kontrol eden genlerin bazı vücut enflamatuar tepkileri ile doğrudan ilgilisi var ancak, kesin süreçler henüz net değil. Enflamasyonun Alzheimerın seyrini nasıl etkilediğini anlamamız gerekiyor. Bundan sonra da anti-enflamatuar ilaçların senil demans ile ilgili olarak kullanıma adapte edilebilir olup olmadığını görmemiz gerekir. ” diyor.

Serpilgül Vural

http://www.cam.ac.uk/research/news/mind-and-body-scientists-identify-immune-system-link-to-mental-illness

Benzer Konular

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error: İçerik Korumalıdır!