Bağışıklık Çökmesi ile İrritabl Barsak Sendromu İlişkisi

Bağışıklık sisteminin tükenmesi ile irritabl bağırsak sendromu ilişkisi

Bağışıklık sisteminin tükenmesi ile irritabl bağırsak sendromunun( IBS ), ilişkili olduğunu ilk kez Adelaide Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları keşfettiler.

Adelaide Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Görevlisi ve Güney Avustralya Sağlık ve Tıbbi Araştırma Enstitüsü (SAHMRI) Beslenme ve Metabolizma üyesi olan Dr. Patrick Hughes ve arkadaşlarının Gut adlı uluslararası dergide yayınlanan araştırmasında ilginç verilere ulaşıldı.

İrritabl bağırsak sendromuna sahip küçük bir hasta grubunu 1 yıl boyunca takibe alıp, yaşadıkları semptomları ve kan örneklerini karşılaştırdılar.

Sonuç olarak; diyare ile seyreden  irritabl bağırsak sendromlu (IBS-D) tüm hastaların T hücrelerinde aynı tür bitkinlik olduğunu tespit ettiler.

Dr Hughes,

“İlk kez, ishalle seyreden irritabl bağırsak sendromlu hastalarda, T-hücrelerinin yorulduğunu veya tükendiğini keşfettik. Bu durumda normal olarak aktif bağışıklık hücreleri uyarıma karşı daha az tepki verir, daha az arabulucu salgılar ve daha az bölünürler. Bu tür tepki sıklıkla kronik enfeksiyonlarda görülür. Özellikle farklı irritabl bağırsak sendromu türlerini ayırt etmeye yardımcı olduğu için bu önemli bir keşiftir ve bu sonuç olarak hastalığın tanı ve tedavisini daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir” diyor.

Dr Hughes,

“ IBS’nun   stresle olan bağlantısını gösteren çok araştırma var, kortizol ve stres hormonlarının bağışıklık sistemini inhibe edebileceği biliniyor. Ancak şimdiye kadar, IBS-D hastalarında T hücresi tükenmesi tanımlanmamıştı. Bu durum, İrritabl bağırsak sendromlu hastalar üzerinde gerçek bir sıkıntıya neden oluyor. “ dedi.

Serpilgül Vural Kınacı

Kaynak: Chris Mavrangelos et al. Longitudinal analysis indicates symptom severity influences immune profile in irritable bowel syndrome, Gut (2017). DOI: 10.1136/gutjnl-2017-314308

Benzer Konular

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error: İçerik Korumalıdır!