Bağışıklık Proteini Otizmde Anahtar Rol Oynayabilir

Bağışıklık Proteini Otizmde Anahtar Rol Oynayabilir

Araştırmacılar bir bağışıklık sistemi molekülünün önemli bir etkisini keşfettiler.
The Journal of Neuroscience ‘da bu hafta yayınlanan çalışmaya göre;
MHCI’nin Sinaps ya da beyin hücre bağlantılarının sayısını kontrol ederek beyinde çifte görev yaptığı tespit edildi.

Dr. Lawrence Fourgeaud,

MHCI’nın normal aktivitesindeki değişikliklerin otizmdeki anlaşılamamış rolünün önemini ve otizm gelişme riskindeki artış olasılığını yükseltebileceğini söylüyor.

Dan Smith ise

“Bağışıklık sistemi bozukluğunun, bazı kişilerde otizmin anahtar özelliği olduğunu uzun süredir biliyoruz. Aynı şey, büyüme ve sinaptik bağlantıların hassas ayarları için de söylenebilir. Bu çalışma, bir şekilde bu işlerle bağlantılı olabileceğinin göstererek bizleri yeni bir yere götürüyor. “ diyor.

MHCI proteinlerinin ile T hücrelerinin mevcut bağışıklık sistemi içindeki rolü iyi bilinmektedir. (mikrobik ve kanserli hücrelerle ilgili hastalıkların oluşmasında)

Beyinde ise, MHCI moleküllerinin beyin hücreleri arasındaki bağlantıların sayısını sınırlayan önemli bir rol oynadığı tespit edildi.

MCHI insülin reseptörlerini inhibe ederek sinaps oluşumunu teşvik ediyor. Sinaps sayısı ve konumu üzerinde sıkı kontrolünün sağlıklı beyin gelişimi ve işlevi için gereklidir. Hatırlarsanız daha önceki araştırmalar, beyinin belli bölgelerinde aşırı sayıda sinaps oluşumunun otizm ile bağlantılı olduğunu bizlere göstermişti.

Dr. Boulanger,
Gebelik sırasında ki inflamasyon, anne karnındaki bebek beyininde MHCI düzeylerini değiştirebilir ve genetik olarak yatkın kişilerde otizm riskini artırabilir. diyor.

 

Dr Smith;
“Bu sonuçlarla MHC1’deki değişiklikler, doğrudan otizmin tek sebebi denilemese de bağışıklık sistemi ve beyin etkileşimine önemli ve geniş kapsamlı etkileri var. Bu araştırma takibe kesinlikle layık.” demekte.

Daha sonraki çalışmalarda da bağışıklık ve beyin sistemi ile ilgiliçarpıcı sonuçlara ulaşıldı. Bu konuda şu makaleyi okumanızı da öneririz.

Serpilgül Vural 

Daha fazlası için:

http://ekemis.com/hamilelerdeki-viral-enfeksiyonlar-dogmamis-bebekte-otizm-riskini-nasil-artiriyor/
“Study on Autism and Synapses Sheds New Light on Brain Structure ” “Paul Wang Discusses Breakthrough Synapse Study on Al Jazeera America” “Immune Proteins Moonlight to Regulate Brain-cell Connections”

Benzer Konular

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error: İçerik Korumalıdır!