Bir Dakika Bakar mısınız?

Özellikle Otizmle hiç ilgisi olmayan arkadaşlarım okusun istiyorum. Biliyorum #coronalı günler biraz can sıkıcı. Üstüne bir de ha bire sayfanıza #OtizmFarkındalıkGünü ile ilgili postlar düşüyor. Aslında bugün onları anlamak için en yakın günlerdeyiz. Çünkü onlar gibi evlerde kapalı kaldık!

Tek fark ölümcül olmaması! Otizm, ailenin hayatına ölüme eş değer bir duygu ile giriyor. Belki abartıyorsun diyeceksiniz. Anlayabilmek için evladınız ve gelecek yaşamınıza dair tüm hayallerinizin öldüğünü gözünüzün önüne getirin derim. Devletin sağladığı imkanları (imkansızlıkları) ve destek yerine köstek olan milyonları düşünürseniz, tek hayalinizin olabildiğince onları desteklemek ve ondan önce ölmemek olduğunu FARK EDECEKSİNİZ.

Bu duygu ile yaşayan, işini, gücünü bırakan, hayatını neredeyse tamamen evde geçiren, belki de sadece haftada 2 saatlik rehebilitasyon desteği için evden çıkabilen, gürültü yapıyor diye kendi evini tahliye etmesi için mahkemelere verilen yüz binlerce otizmli ve tüm aile fertlerini de hesaba katarsanız çarpı 4 … Yani yaklaşık 2 Milyon aile ferdi var.

Otizm Eylem Planı kabul edildi ama pratikte uygulamaya geçmesi için gerekenler  yıllardır hala yapılmadı.

İşte bu sebeple diyorum ki Dünyada doğan 54 çocuktan 1’i otizmli doğuyor. Farkında değilsiniz. Bu hızlı artış tüm sağlık ve sosyal sorunları geride bırakacak düzeyde. Eğitimsiz, işsiz, korunmasız milyonlar geliyor FARKINDA MISINIZ? #otizm liler zaten hep #EvdeKal ıyor.#2nisanotizmfarkındalıkgunu #CoronaTurkiye

Serpilgül Kınacı/ Otizm Dünyası

Benzer Konular

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error: İçerik Korumalıdır!