CDC’den bir aşı skandalı daha mı ?

CDC’de 10 yıldan fazla bir süre çalışmış bir üst düzey görevli gönderdiği bir mektupla; 2003 yılında sonuçlanan bir araştırmada MMR aşısının Afro-Amerikan erkeklerde otizm görülme riskini %340 oranında artırdığı sonucunun halktan gizlendiği iddiasında bulundu.
ABD’de neredeyse tüm sağlık politikalarını yönlendiren bir kuruluş olan Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) de bu konudaki yaygın olan görüşe uygun şekilde yıllarca aşıların bir rolü olabileceği fikrini reddetmiştir.

Konu ile ilgili takipçi ailelerin de bildiği gibi CDC, 2014 şubat ayında da aşılardaki timoresal maddesinin otizm gibi nörogelişimsel problemlere yol açtığını saklamakla senatoda itham edilmişti. Konu ile ilgili videoyu
BURADAN izleyebilirsiniz.

CDC’de 10 yıldan fazla bir süre çalışmış bir üst düzey görevli, 2003 yılında sonuçlanan bir araştırmada MMR aşısının Afro-Amerikan erkeklerde otizm görülmesi riskini %340 oranında artışa yol açtığının belgelenmesine rağmen CDC’nin bu veriyi paylaşmak yerine araştırmacılara baskı yaparak sonuçların önceki yaygın görüş doğrultusunda değiştirilmesini sağlayarak bu riski halktan sakladığını açıkladı.

Skandal niteliğindeki bu açıklama CNN, CBS, Yahoo News gibi önemli medya kuruluşlarının yanı sıra otizm ile ilişkili yüzlerce web sitesinde ‘’CDC’nin sahtekarlığı, otizmde %340 artış riski halktan saklandı’’ başlığı ile yer aldı. Ancak şu ana kadar CDC’den bu habere ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Serpilgül Vural

Kaynak:
http://ireport.cnn.com/docs/DOC-1164794 (Yazımıza konu olan haberin linki)

Benzer Konular

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error: İçerik Korumalıdır!