Deneysel Bir Besin Desteği, Farelerde Otizm Benzeri Davranışları Azalttı

Sentetik yağ triheptanoin’in Rett sendromlu bir fare modelinde sosyallik, motor becerileri ve hücre fonksiyonlarını iyileştirdiği tespit edildi. Bu rapor PLoS ONE dergisinin 9 ekim tarihli yayınında paylaşıldı.

Araştırmacılar, yaptıkları çalışmada, MECP2 proteini eksik fareler kullanmışlar ve onları sentetik yağ triheptanoin ile zenginleştirilmiş bir diyetle beslemişler. Sentetik yağ triheptanoin otizmin nadir görülen şekli olan Rett sendromu fare modelinde otizm benzeri davranışları azalttı ve motor becerilerini geliştirdi. Araştırmacılar, bu besin desteğinin, hücrenin enerji reaktörü diye bilinen mitokondrinin işlevini destekleyerek, hücrenin daha sağlıklı çalışmasının sağladığını düşünmekteler.

Rett sendromu, tek bir gen mutasyonundan kaynaklanan otizmin nadir rastlanan bir tipidir. Ancak, Johns Hopkins Üniversitesi araştırmacıları, bu yağın, bir gün otizmin daha yaygın türlerine de yardımcı olabileceği umudunu dile getiriyorlar.
Rett sendromu MECP2 genindeki mutasyonlar ile bağlantılı bir hastalıktır ve iletişim ve sosyalleşmede zorluk, nöbetler, kas güçsüzlüğü ve gastrointestinal sorunları vardır. Bu semptomların çoğu otizmin diğer tiplerinde yer alan bireyler arasında da yaygındır.
Dan Smith “Bu sonuçlar cesaret verici ama çok dikkatli izlenmesi gerekli “ diyor.

Mitokondri ve otizm belirtileri

Yazılarımı takip eden dostlar bilirler, otizm ve mitokondriyal hasar ve problemler konusu her durumda karşımıza çıkmaktadır. Mitokondri, bazen bir viral ve ya bakteriyel hastalık bazen de genetik bir mutasyon neticesinde hasar almakta ve yaşanan tabloyu yaratmakta. Ekemiş ve otizm dünyası web sayfalarımda sağ üstte arama alanına ” mitokondri “ yazarak bir çok makaleye erişebilirsiniz.

Kıdemli araştırmacı Gabriele Ronnett,
“ Rett Sendromu belirtilerinin mitokondriyal fonksiyonların kötü gerçekleşmesinden kaynaklanan metabolik sorunlardan meydana geldiğini düşünüyoruz. Mitokondri vücut hücrelerinin yakıtını sağlar ve beyin hücrelerinin işlevinde özellikle önemlidir. “ diyor.

Triheptanoin şu anda sadece araştırma amaçlı yapılan ilaç (besin takviyesi) olarak kullanılmıştır ve piyasada satılmamaktadır.

Benzer Konular

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error: İçerik Korumalıdır!