Kurşun Zehirlenmesi Çocuklarda Zihinsel Engellilik Yapıyor!

Dünya Sağlık Örgütüne göre; kurşun zehirlenmesinin yarattığı sağlık sorunları, özellikle çocuklar açısından oldukça yıkıcı.

“ Uluslararası Kurşun zehirlenmesinden Korunma Haftası “ etkinliğinde sorunla ilgili farkındalık yaratmak amaçlanmış ve bunun için bir ana solgan belirlenmiş:

“ Sağlıklı Gelecek İçin Kurşunsuz Çocuk. ”

WHO Kurşun Zehirlenmesi raporuna göre;

Her yıl 143.000 kişinin kurşun zehirlenmesinden öldüğü tahmin edilmektedir . Kurşuna maruz kalmanın her yıl 600.000 yeni zihinsel engelli çocuk oluşmasına neden olduğu bildirilmektedir .
Kurşun zehirlenmesi sebebinin de, daha çok kurşun boyalar olduğu düşünülmektedir.

Ancak, ülkemizde ve bazı az gelişmiş ülkelerde kurşunlu su boruları, motorin ve kontrol dışı daha bir çok yolla toksisitenin arttığı da düşünülmektedir. Daha önce yazdığım bir makalede yararlandığım çalışmanın verilerine göre durum, ülkemiz açısından ciddi vehamet göstermektedir. (kaynaklar kısmından makaleye ulaşabilirsiniz.)

Dünya Sağlık Örgütü’nün Halk Sağlığı ve Çevre Bölümünün Kimyasal Güvenlik Ekip Lideri Carolyn Vickers ;

” Kurşun zehirlenmesi, WHO için önemli bir halk sağlığı sorunu ve en etkili 10 kimyasal maruziyetten biri olarak kabul edilmektedir .
Çünki çocuklar ve gelişmekte olan fetusa etkileri özellikle çok endişe verici . Ayrıca gelişmekte olan ülkelerdeki yüksek toksisite yükü ve mesleki maruziyet ile erişkinleri etkilediği de bilinmektedir . “

” Ama sorun sadece gelişmekte olan ülkelerde değil.Kurşuna maruz kalma çoğunda değilse de tüm ülkelerde büyük bir sorundur . Bazı ülkelerde kurşun boya hala kullanılmaktadır . Bilindiği üzere evler , okullar ve benzerleri kurşun boya ile boyanır. Boyanacak bina sayısı her yıl eklenerek çoğalmaktadır.
Üstelik gelişmiş ülkelerde bile insanlar ev tadilatı gibi faaliyetlerde kurşun boyayı uzun yıllar uyguladı ve çocuklarını etkilemiş olma olasılıkları oldukça yüksek ihtimal. Yani aslında birçok ülkede bu bir sorun , ” diyor .

Çocuklarda kurşun, beyin de dahil olmak üzere, gelişmekte olan sinir sistemine zarar verebilmekte ve buna bağlı olarak IQ da etkilenebilmektedir. Yüksek kurşuna maruz kalma geri dönüşü olmayan hasara neden olabilir .Hatta kurşun, yaşamsal organlarımızdan tutunda kemiklere ve dişlere kadar yerleşmektedir. Bunları temizlemek bazı durumlarda neredeyse imkansız hale geşmektedir. Temizlense bile yarattığı harabiyet çoğu zaman kalıcı da olabilmektedir.

Vickers;
” Burada kurşun maruziyetinin farklı yönlerinden de bahsediyoruz. Önce, sadece kurşun boya diye düşünüyorduk . Ama çocuklar da bu tehlike farklı faaliyetler aracılığıyla da gerçekleşebilir. Çocuklar pil ile oynuyorsa, piller geri dönüşüm için özel kutularla imha edilmiyorsa da bu maruziyet ortaya çıkmaktadır. Ayrıca gelişmekte olan ülkelerde çocuklar tehlikeli madencilik faaliyetleri ile de toksisteye maruz kalabilmekteler ve bu ülkelerde kurşun zehirlenmesi ciddi boyutlarda ” diyor .

” Yetişkinler için , kurşuna ağır maruz kalma sebebi olarak; pil geri dönüşümü için eritme ya da resim sanatı yolu ile de oluşabilir. Bu durum yetişkinler için ‘ böbrek ve kan basıncını etkileyebilir .

Birçok ülkede çevre adına daha önemli bir diğer konu da kurşunlu benzin kullanımıdır ve bir kısmında yasaklama yoluna gidilmiştir

Bu eylem sonucunda kurşun toksisitesinde dünya çapında bir azalma olmuştur . Bu çok cesaret verici bir sonuçtur. Biz inanıyoruz ki bir sonraki adım, kurşun boya ile mücadeledir. Ve bu ulaşılabilir bir hedeftir. ” diyor .

Kurşun boya, pigmentlerde bulunmaktadır ve bu pigmentlerin bazı küresel tedarikçileri bulunmaktadır. Bu nedenle de mücadele oldukça zor görünüyor.

*Kurşunlu boyaların kullanılmamalarını sağlayabilmek için üreticilerin desteklenmesi gereklidir.
*Daha sonraki adım ise kurşun boyanın tehlikeleri konusunda bilinç oluşturup, alternatif kurşunsuz boya üretim formülleri geliştirmeleri için teşvik edilmeleri olmalıdır.

*Ayrıca, hükümetler, kurşunlu dekoratif boyaları yasaklamak için mevzuat düzenlemeleri yapmalı , kurşunsuz boyaya geçmek için de ilgili kontrolleri yapıp, geçmeleri için teşvik etmelidirler. ”

Birleşmiş Milletler Çevre Fonu ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) küresel İttifağı, 2015 yılına kadar 70 ülkede kurşun boyayı ortadan kaldırma hedefi belirlemiş durumdadır.

Para kazanma hırsı bu şiddette devam ettiği ve dünyamızı kirlettiği sürece mental hastalıklardan tutunda kanser, MS ve daha pek çok sağlık problemleri yaşanmaya devam edecektir.
Acı olanı da; büyük bir iştahla kazanılan bu paralar, hergün yeni bir hastalıkla mücadele adına çözümler bulmak için harcanacaktır oluk oluk….

İnsanın dinmeyen iştahını terbiye etme vakti geldi de geçiyor bile….
Unutmayalım ki bu dünya, bize çocuklarımızdan emanet. Bizler ise emanete hıyanette bir numarayız.
Geçmiş olsun…

Kaynaklar:

http://www.cdc.gov/nceh/lead/about/fedstrategy2000.pdf
http://www.who.int/school_youth_health/media/en/physical_sch_environment_v2.pdf

http://www.who.int/water_sanitation_health/diseases/lead/en/

http://www.cdc.gov/features/leadpoisoning/

http://www.cdc.gov/nceh/lead/nlppw.htm

http://www.who.int/ipcs/assessment/public_health/lead/en/

http://www.todaysxm.com/2013/10/23/opinion-lead-paint/

http://iipdigital.usembassy.gov/st/english/article/2013/10/20131023285048.html#axzz2iTNsTkUx

http://iipdigital.usembassy.gov/st/english/texttrans/2003/04/20030422133758retropc0.3930475.html#axzz2ixXNCQK5

http://www.worldhealthnews.harvard.edu/

http://www.otizmdunyasi.com/3Detoks.pdf ,

http://www.otizmdunyasi.com/detoksvitamin.html ,

Ülkemizdeki Otizmli Çocuklarda Toksik Metal Yükü ve Beyin Hasarları Üzerine Yapılan Bir Çalışma

Benzer Konular

Benzer konu yok

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error: İçerik Korumalıdır!