Glutensiz / Kazeinsiz Tarhana Yapımı

İngiltere’de yaşayan otizm annelerimizden Arzu Yıldırım, yaptığı glütensiz ev tarhanasının tarifini siz annelerle paylaşmaktan mutluluk duyar…

Arzu hanımın tarifi, yoğurt içermediği için kazein intöleransı olanlarca da rahatlıkla kullanılabilir. Vitamin ve mineral deposu tarhana, hem besleyici hem de Glütensiz / Kazeinsiz beslenmeye uygun.

Yoğurtsuz tarhana düşünemem diyenler, isterlerse keçi yoğurdu kullanarak tarifte küçük bir değişikliğe de gidebilirler.

Malzemeler

Malzemeleri organik kullanırsanız daha leziz ve sağlıklı olur.

3 adet salçalık kırmızıbiber

4 adet yeşilbiber

4 adet kuru soğan

4 adet kırmızı kuru soğan

1 kase nohut

1 kase kuru fasulye

1 su bardağı kırmızı mercimek

2 adet domates

Pirinç unu

Arzu ettiğiniz miktarda ev yapımı domates salçası,

Kuru nane, karabiber, kaya tuzu

Hazırlanışı

Nohut ve fasulyeler 48 saat suda bekleyecek ve her 8 saatte bir suyu değiştirilecek.  Daha sonra robottan geçirileceği için domatesleri ve soğanları istediğiniz şekilde doğrayabilirsiniz. Suda beklemiş nohut ve fasulyeler iyice haşlanacak.

Kırmızı mercimek suda bekletilmeden yıkanıp az miktar suyla haşlanacak. Hafif koyulaşınca bütün malzeme derince bir kapta karıştırılıp kaya tuzu eklenecek.

Elde ettiğimiz karışıma son olarak koyu kıvam alana kadar pirinç unu eklenecek ve küçük küçük parçalar kopararak temiz bir bezin üstüne serilecek. Bu şekilde 3 gün kurumasını sağlamalısınız.

3 gün kuruttuktan sonra robottan geçirip un haline getiriyoruz. Ancak un haline getirdiğimiz tarhanamızı 3 gün daha kurutuyoruz ki bozulma olmasın.

Afiyet olsun…

Kaynak: Ekemis.com

Benzer Konular

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error: İçerik Korumalıdır!