Huntington hastalığında beyinde önemli vasküler değişiklikler var

Laval ve Québec-Universitési araştırmacıları tarafından yönetilen uluslararası çalışmada Huntington hastalığı olan kişilerin beyinlerinde önemli vasküler değişiklikler olduğunu tespit etti.

Annals of Neurology’nin son sayısında; bu ölümcül nörodejeneratif durumun tedavisi için yeni tedavi hedeflerinin kapısını açabilir deniliyor.

Huntington Hastalığı

Huntington hastalığı (HD) ciddi motor, bilişsel ve psikiyatrik disfonksiyon nedeni ile yavaş yavaş ölüme götüren kalıtsal ve nörodejeneratif bir hastalık olarak bilinmektedir. Hastalık ortalama 40ile 50 yaş aralığında gelişmektedir. Tedavisi yoktur, güncel tedaviler sadece bazı belirtileri kontrol etmeye yardımcı olabilir ve hastalık yaklaşık 10.000 de 1 kişide rastlanır.
Bilim adamları uzun zamandır Huntington hastalığının nedenini az çok biliyor olmalarına rağmen, ilişkili fizyolojik süreçler hakkında çok az bilgiye sahiptiler.
Parkinson ve Alzheimer gibi bazı nörolojik hastalıklar, beyin damar sisteminde ve kan-beyin bariyeri değişim, kan ve merkezi sinir sistemi arasındaki değişimleri kontrol eder.
Profesör Francesca Cicchetti, ve araştırmacı arkadaşları tarafından hastalıklı bir fare modeli ve yanı sıra HD etkilenerek ölen insanların beyinlerini incelendiğinde elde edilen verilere göre;
Beynin kan damarlarının tüm ana bileşenlerinde mutant huntington varlığından sorumlu olan protein gözlenmektedir. Etkilenen beyinlerde, yüksek kan damarı yoğunluğu ve düşük kan damarı çapı olduğu tespit ediliyor.
Serebral kan damarlarının içinde gözlenen anormallikler, ve patolojik protein oluşumu, kan-beyin bariyerinin artan geçirgenliği ile merkezi sinir sistemine yayılabiliyor.

Profesör Francesca Cicchetti,

“Bu bulgular Huntington hastalığının tedavisi için yeni yollar açabilir. Mutant proteinin yayılmasını kan-beyin bariyerindeki artan geçirgenlik kolaylaştırdı ise, biz onun bütünlüğünü yeniden kurma ve beyne göçen hastalıklı hücrelerin yayılmasını önlemeyi amaçlayan tedaviler geliştirilmesini düşünebiliriz” diyor.

Serpilgül Vural

Benzer Konular

Benzer konu yok

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error: İçerik Korumalıdır!