Kanser Sebebi Olduğu Düşünülen Bir Enzim  Daha Bulundu.

Kanser Sebebi Olduğu Düşünülen Bir Enzim Daha Bulundu.

Araştırmacılar, kanser hücrelerinde gelişmiş antiproliferatif aktiviteye sahip bir molekül tanımladılar.

Yıllardır defalarca kez web sayfamda Vit D3’ün kemik sağlığımıza katkılarının yanı sıra bağışıklık sistemimiz, davranış/ ruh sağlığımız ile ilişkisini anlattım. Hatta eksikliğinin şeker hastalığı ve kanser ile alakasından da örnek çalışmalarla söz ettim.

Kanser hastası kişilerde ve immün problemleri olan otizmlilerde (nagalase enzimi yüksek kişilerde) D3 vitaminine bağlanan Makrofaj aktive eden faktörlerden bahseden eski yazımı beni eskiden beri takip edenler hatırlarlar. Okumanızı öneririm. Kanser tedavisinde kemoterapi kullanamayan kişiler ya da kullansa bile kemoterapiye ara verilen (dinlenme) dönemlerde kullanarak tedavilerini daha hızlı ve yan etkisiz atlatanlar bulunmakta.

Aşağıdaki çalışma ise son dönemde yapılan yeni bir ek araştırma bulunmakta.

Düşük D3 vitamini seviyeleri ve buna eşlik eden CYP24 adlı bir enzimin aşırı üretimi, kanser hastaları için kötü bir prognozla bağlantılı olduğundan, D3 vitamininin kanser önleyici etkiye sahip olduğu düşünülmektedir. Hatırlarsanız Nagalase enzimi de benzer bir sonuç yaratıyordu. Bu bulunan 2. Enzim olarak düşünülebilir.

Detayları doktor olmayanlar için oldukça karışık olabileceğinden yazıma dahil etmedim.

Ama kısaca; CYP24 aktivitesini kısıtlayan veya inhibe eden moleküllerin yanı sıra D3 vitamininin etkisini taklit eden moleküller, şimdi kanser tedavisi için olası antiproliferatif ilaçlar olarak araştırılmakta.

Çalışmaya Linkten ulaşabilirsiniz.

Benzer Konular

Benzer konu yok

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error: İçerik Korumalıdır!