Kızamık Aşısı Olan Anneden Doğan Bebeğin Doğal Bağışıklık Antikorları Daha Kısa Süre Dayanıyor…

CDC aşılanmış çocuklar ile aşılanmamış çocukları karşılaştıran bir çalışma yapmamıştı ama Hollanda’da bir grup araştırmacı farklı bir yaklaşımla yapmış.
Hollandalı uzmanlar, örneğin, kızamık gibi bazı hastalıklar için aşılanmış veya aşılanmamış annelerden doğan bebekleri karşılaştıran bir çalışma yaparak aşılanmış anneden doğan bebeklerin, aşılanmamış annelerden doğan bebeklerden daha düşük anne bağışıklık antikoruna sahip olduğunu tespit etmişler.
Bildiğimiz üzere her bebek doğarken annesinin hastalık antikorlarını alır. Bu çalışmanın ortaya koyduğu sonuca göre, bebeğin doğuştan gelen bu hakkı aşılar tarafından çalınabiliyor.
Çalışma, 2007 yılında Hollanda’da doğum yapmış kadınların %98.5’u ile gerçekleştirilmiş.

Yeni doğan bebeklerin kanlarında kızamık, kabakulak, kızamıkçık ve suçiçeği antikor düzeyleri analiz edilmiş ve çalışmanın odak noktası olarak, MMR (kızamık, kabakulak, kızamıkçık) aşısı, ve Varicella (suçiçeği) aşısı seçilmiş.
Sonuçta aşağıdaki tablo elde edilmiş;

Table-Number-Vaccinated-Each-Group

Kızamık: Çalışmaya göre aşılanmış annelerden doğan bebekler anneden gelen antikorları 3.3 ay içinde kaybederken aşılanmamış annenin bebekleri anneden aldıkları antikorları 5.3 ay koruyabiliyorlar.
Kabakulak: istatistiksel olarak iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Kızamıkçık: Kızamıkçık genellikle çok hafif seyreden bir hastalıktır 11 yaşından aşı öncesi pek çok anne kızamıkçık geçirmiş olabileceğinden saptanan sonuç çok anlamlı olmamıştır.
Suçiçeği: Beklendiği gibi iki grup arasında antikor kaybı açısından hiç bir fark bulunamamış.

Çalışmanın uzmanları, Kabakulak ve kızamıkçık sonuçlarının anlamlı olmaması şaşırtıcı değildir zira bu hastalıklar nedeni ile aşılanan anne sayısı oldukça küçük bir gruptu diyorlar.

Peki, ne olmalı? 

Çalışmanın yazarları, şayet bebekler çok küçük yaşta aşılanmazlarsa bu sorunu gidermenin mümkün olabileceğini düşünüyorlar.

Bebeklerin aşılanma programlarının bu durum göz önünde bulundurularak yeniden düzenlenmesi belki daha doğru olacaktır. Konunun bu kısmı değerli tıp otoritelerinin kararına kalıyor. Benden paylaşması…
Sevgi, sağlık ve huzurla kalın…

Serpilgül Vural

Kaynaklar:

Waning of Maternal Antibodies Against Measles, Mumps, Rubella, and Varicella in Communities With Contrasting Vaccination CoverageJournal of Infectious Diseases; Sandra Waaijenborg, Susan J. M. Hahné, Liesbeth Mollema, Gaby P. Smits, Guy A. M. Berbers, Fiona R. M. van der Klis, Hester E. de Melker, and Jacco Wallinga; DOI: 10.1093/infdis/jit143

Full Article at: http://gaia-health.com/gaia-blog/2013-05-17/vaccines-reduce-newborns-disease-immunity-study/

 

Benzer Konular

Benzer konu yok

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error: İçerik Korumalıdır!