Limonlu Dondurma Tarifleri

Malum havalar sıcak.  Herkes dondurma yerken bizimkiler onları seyredecek değil elbet. Hazır dondurmaların içeriğindeki kimyasalları tüketmek yerine  kendi dondurmamızı kendimiz yapabiliriz.  Bu gün zevke göre değişik limonlu dondurma tarifleri vereceğim beğendiğinizi deneyin derim.

Şeker çok önerdiğimiz bir şey değil. Ancak mecbur kalındığında daha az şeker kullanarak yapabildiğimiz gibi  naturel stevia , naturel xylitol gibi doğal tatlandırıcılarla da   dondurmamızı tatlandırabiliriz.

Kavunla Yapılan Limonlu Dondurma

Pastahane dondurması gibi olmasa da  sağlıklı bir dondurma alternatifi olarak düşünebiliriz. Böylece kelek çıkan kavunu da değerlendirmiş olduk.

Malzemeler:

1/2 Orta boy kavun

2 limonun suyu ve rendelenmiş kabuğu

1-2 kaşık bal. Tatlı kavun ise bala gerek kalmaz..

Hazırlanışı:

1/2 Kavunun kabuklarını, çöpünü temizleyip ince ince dilimleyerek derin dondurucuda 2-3 saat donduruyoruz.

Püre haline getirdiğiniz buzlu kavunun içine istediğiniz miktarda bal, 2 limonun suyu ve limon kabuğu rendesini ilave edip blendırda son kez karıştırılıyor. Veee yemeye hazır limonlu dondurmanız hazır. Daha ekşi isterseniz limon suyu miktarını artırabilirsiniz.

Daha sert dondurma arzu edenler derin dondurucuda bekleterek kıvamını sertleştirebilirler.

 

Sütsüz Limonlu Dondurma
Malzemeler

2 su bardağı şeker = Kendi ölçü kabı ile 4 kap stevia = 2 su bardağı Xylitol
5 limon
3 yumurta akı (pastörize olarak satılanlarından kullanılmalı ki bakteri vs içermesin)
3 bardak su

Hazırlanışı

Limonlar yıkanır, ince rendelenir. Limon kabukları şeker ve yumurta akı ile iyice ovulup limon suyu ve su konup karıştırılır. Sonra kaşık ile bastırılarak tel süzgeçten geçirilir. Buz kalıplarına boşaltılıp, buzdolabının buzluğunda dondurulur. (20 ile 30 dakikada bir karıştırılır.)
Not:

Buz dolabının en soğuk ayarı açılmalıdır. Pastane dondurmaları özel dondurma makinesinde (soğutucu ve karıştırıcı) yapıldığı için daha başarılıdır. Dondurma yapma makineniz varsa daha başarılı sonuç alacaksınız. Portakal dondurması da aynı şekilde yapılır

 

Hindistan Cevizi Sütü İle  Limonlu Dondurma                           
Malzemeler

2 su bardağı Yani Lezzetli Orijinal hindistan cevizi sütü

1 su bardağı şeker ( ya da 4 kap stevia, bir su bardağı xylitol)

1/3 su bardağı limon kabuğu rendesi

3 yumurta akı

1 çay kaşığı vanilya

 Hazırlanışı

Orta ateşte şeker, hindistan cevizi sütü ve  limon kabuğu rendesi şekerler eriyene kadar karıştırılır. Yumurta akları süt çok ısınmadan karıştırılarak yavaş yavaş eklenir. Daha sonra dibine tutmasın diye hızla karıştırılarak koyulaşana kadar pişirilir. Muhallebi kıvamına benzer hale gelen malzememizi bir kase içine süzgeç vasıtasıyla hemen dökün ve vanilya ilave edin.

Dondurma makinesinde soğutarak hazırlayın ya da dondurucuda 30 dak da bir karıştırarak donmasını sağlayın.

 

Keçi Yoğurdu İle Yapılan Limonlu Dondurma Tarifi:
Malzemeler

3 su bardağı süzme keçi yoğurdu (taze olmalı)
1 ,5 su bardağı yerine geçecek kadar stevia ya da doğal xylitol.
2 orta boy limon

Hazırlanışı

Limonun dış kabuklarını rendeleriz. Bir karıştırma kabına limon kabuğu rendesi ve şekeri koyarız. Üzerine limonların suyunu sıkar şekerler eriyinceye kadar çırpıcı ile çırparız. Üzerine keçi yoğurdu ekleyip güzelce karıştırırız. Dondurma makinesi ile daha güzel sonuç alınıyor. Karışımı makinanın içine koyup yaklaşık 20-25 dk kadar çırpıp servis yapabilirsiniz. Eğer katı seviyorsanız yarım saat sonra servis hazır olur. Dondurma makineniz yoksa buzluğa koyun ve donana kadar her yarım saatte bir karıştırın.

Afiyet Olsun

Not: xylitol; hem tatlandırıcı hem de  doğal bir  antiviral maddedir. Xylitol’ün kimyasal yollarla üretileni değil doğal olanını tercih etmeliyiz. Doğal hali ile  çok masum bir tatlandırıcıdır

http://www.epicdental.com/t-cooking-with-xylitol.aspx

http://www.xylitol.org/questions-about-xylitol

Stevia; kullanırken çok sık ve aşırı miktarda kullanmamanızı öneririm. Zira oxalat artışına neden olarak barsak floranızı bozabilir ya da böbrek taşlarına zemin hazırlayabilirsiniz. Aşırı tüketmedikçe şekerden daha masum olduğu da açıktır.

 

Benzer Konular

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error: İçerik Korumalıdır!