Otizm Temalı Filmler

Listemizi artırmak için okuyucularımızın da katkılarını bekliyoruz.
Unutmayalım ki bilgiler paylaştıkça çoğalır.
Web sayfamızın iletişim bölümünden bize mesaj yazabilirsiniz.

Autism:
The Musical (2007)-İngilizce-Amerikan yapımı

Film 2007 yılında ABD’de, 6 ayda, otizmli çocuklarla çekildi. Daha doğrusu otizmli 5 çocuğun bir ekip liderliğinde
hazırladığı müzikal bir gösteri, bu filmin konusu…5 çocuğun da bir alanda yeteneği var. Bir tanesi şarkı söylüyor, diğeri viyolonsel çalıyor… Film boyunca otizmli çocuk ailelerinin yaşadığı zorluklar ve çocukların gösteriye hazırlıkları gösteriliyor, filmin sonunda da otizmli çocuklar gösterilerini sunuyorlar.

Ben X (2007)

Archlord isimli internet üzerinden oynanan rol yapma oyununda yarattığı karizmatik ve güçlü karakterinin aksine Ben, gerçek hayatta okulda sürekli itilip kakılan, dışlanan bir çocuktur. Hayatında aynı oyundaki gibi saygı duyulan bir karaktere sahip olma hayaliyle yaşayan Ben, oyunda tanıştığı Scarlite ismindeki kızla tanışınca işler Ben için farklı bir hâl alacaktır.

Bukalemun(2006)-Türk yapımı

2006 yılında Alper Çağlar tarafından çekilmiş güzel bir kısa film. Filmde otistik bir adamın insanüstü oyunculuk yeteneği ele alınmış.

Burning Bright (2009)

Kelly isimli genç bir kadın, fırtına sonrası tıkılı kaldığı evinde bir kaplan olduğunu farkeder. Kapı ve pencereleri sıkışmış olan evde aç bir kaplanla mahsur kalan Kelly hem kendini, hem de otistik kardeşi Tom’u umutsuzca korumaya çalışır.

Chocolate(2008)

Zen (Yanin Vismistananda) otizmli bir kızdır. İzlediği filmler ve evlerinin bir muay thai dövüş okulunun yanında bulunması sebebiyle yıllar içinde usta bir dövüşçüye dönüşmüştür. Bu yeteneğini panayırlarda gösteriler yapıp para kazanmak için kullanan Zen’in bilmediği, annesinin gençliğinde mafya ile olan bağlantılarıdır. Karanlık geçmişleri yeniden karşılarına çıkarken, genç kız kendinden kat kat güçlü düşmanlarla mücadelesine başlar.

Mozart ve Balina

Donald (Josh Hartnett) ve Isabelle (Radha Mitchell) ender görülen bir otizm olan Asperger Sendromlu iki gençtir. Taksi şoförlüğü yapan Donald, bir hasta buluşmasında Isabelle´le tanışır. Daha ilk buluşmalarında gerçek dünyadan ne kadar farklı dünyalarda yaşadıkları ortaya çıkacaktır.

My Name is Khan

Benim adım khan (2010) Konusu:Rızvan Khan (Shahrukh Khan) kücüklüğünü annesiyle (Zarina Vahab) ıssız bi yerde geçiren bir müslümandır. Yetişkin yaşına gelince Mandira (Kajol) adında birisiyle evlenir. Rızvan Khan aynı zamandada Asperger sendromu hastasıdır. Bu hastalık Otizm rahatsızlığının bir çeşididir ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır. Rizvan Khan 11 Eylül olayından şüpheli terörist olarak tutuklanır. Yani Müslüman olduğu için terörist olarak yargılanmaktadır. Tutuklanmasının ardından, kendisine yardım eden terapisti Ratha (Sheetal Menon) ile karşılaşır

Ocean Heaven (2010)

Film,bir balıkçı kasabasında yaşayan baba(Jet Li)’nın,otizmli oğlu ile verdiği mücadelesini anlatılıyor.

Rain Man (yağmur adam 1988)

Bir ithal araba satıcısı olan Charlie, başkalarının düşüncelerine saygı duymayan bencil ve fırlama bir şehir çocuğudur. Babasının öldüğünü haber alan Charlie, cenazesine gittiğinde, babasının 49 model bir Buick Roadmaster hariç tüm mirasını bir vakfa bıraktığını öğrenir. Kendi hakkı olduğunu düşündüğü bu paradan bir pay alabilmek için bu vakfı ziyaret eden Charlie, buranın varlığından habersiz olduğu kardeşinin de yaşadığı özürlülerle ilgilenen bir kurum olduğunu öğrenir.

Sessiz Düşüş

Hiçbir ipucu, delil veya şüpheli yoktur. Ve tek görgü taniginin bildikleri kimseye söylenmeyecektir.Görgü tanigi anne ve babasinin vahsice öldürülmesinin anilarini kalbine kilitleyip içinde saklayan dokuz yasinda, otistik bir çocuktur.. Hersey birden degisir ta ki azimli ve anlayisli bir çocuk psikologu olanlari ortaya çikarincaya kadar.. Richard Dreyfuss’un psikolog rolünde oynadigi ve Bruce Beresford tarafindan yönetilen bu filmde diger rolleri Linda Hamilton, John Litgow, Liv Tyler ve J.T Walsh paylasiyorlar.

Şifre Merkür(1998)

Amerikan hükümeti çözülmesi neredeyse imkansız bir şifre geliştirmiştir. Ne var ki 9 yaşında otistik bir çocuk şifreyi çözmeyi başarır. Ve ulusal güvenlik birimlerine mensup bir albayın hedefi haline gelir. FBI ajanı Arthur Jeffries (Bruce Wills) vicdanının sesini dinleyerek, annesi ve babası öldürülmüş olan çocuğu koruma altına alır…

Temple Grandin (2010)

Otistik olan bir kadın, ailesi başta olmak üzere yakın çevresi ve etrafında bulunan herkes tarafından yanlış anlaşılıp yanlış değerlendirilmektedir. Kendine bu tür davranışı zamanla yediremeyen kadın onlara asla unutamayacakları bir ders verir.

The Black Baloon

Otizmli bir bireyin ve ailesinin yaşadığı sorunları ve de toplumun otizmlilere karşı bakış açısını anlatan güzel bir film.

The Horse Boy-At çocuk- (2009)-İngilizce-Amerikan yapımı

Geleneksel tedavilere pek fazla yanıt vermeyen otistik oğullarının atlara olan ilgisini fark edince Moğolistan’a kadar uzanan maceralı bir yolculuğa çıkıyor aile…2009 yapımı bir belgesel…

Touch (dizi film)

Yalnız baba Martin Bohm (Kiefer Sutherland), otistik olan ve konuşamayan 11 yaşındaki oğlu Jake ile zorlu bir hayat yaşamaktadır. Kendi dünyasında yaşayan Jake, babası Martin’in dahi kendisine dokunmasına izin vermeyen, kullanılmayan telefonları ustalıkla söküp parçalarını kullanabilen özel bir çocuktur. Okulda uyum sorunları yaşayan Jake ve babasına yardımcı olabilmek için, mesleğine yeni başlamış sosyal hizmet görevlisi Clea Hopkins devreye girer ve ailenin yaşamına dahil olur. Olaylar ise Martin’in, oğlu Jack’in özel bir yeteneğe sahip olduğunu anlamasıyla başlar.

Benzer Konular

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error: İçerik Korumalıdır!