Otizmli Çocukların Annelerinde de Duyusal Farklılıklar Var mı?

Otizm Spektrum Bozukluğu yelpazesinde yer alan çocukların anneleri hakkında yapılan bir çalışmanın verileri PubMed’de 2014 Nisan ayında yayınlandı.

Bildiğimiz gibi otizmli çocukların pek çoğunun duyusal uyaranlara verdiği tepkiler, doğal gelişim gösterenlere göre farklılıklar gösteriyor. Bu sorundan yola çıkan bir grup bilim adamı, otizmli çocukların durumunun, ailesel geçişli olup olamayacağı sorusuna yanıt aramaya çalışmışlar.

50 otizmli ergen ve annelerine, Ergen ve Yetişkin Duyusal Profili (AASP) olmak üzere iki tip test uygulamışlar . Sonuçları, duyusal uyaranlara verilen dört tepki üzerinde yoğunlaşan bir puanlama sistemi ile hesaplamışlar.

Testin verilerine göre, otizmli çocuk annelerinin duyusal uyaranlara verdiği tepkiler genel popülasyona kıyasla daha sıra dışı bulunmuş.

Bu veriler bu konuda saptanmış ilk kanıt olarak kayıtlara geçmiş bulunmakta. Ancak çalışmanın otörleri;

“ Bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Zira bu duyusal sorunların sebebi genetik olabileceği gibi çevresel etkenlerin (Toksik metaller, virüs, bakteri, kimyasal kirlilik gibi) katkısı ile anneden bebeğe geçiş şeklinde de olabilir. Bunları da aydınlatacak daha kapsamlı bir çalışmaya ihtiyaç var “ diyorlar.

Serpilgül Vural

Mol Autism. 2014; 5: 26. Published online Apr 3, 2014. doi: 10.1186/2040-2392-5-26

Benzer Konular

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error: İçerik Korumalıdır!