Otizmlilerin Göz Temasından Kaçınma Sebepleri Belli Oldu

Otizm spektrum bozukluğu (ASD) olan bireyler genellikle insanlarla göz teması kurmayı zor bulurlar. Bu durum genellikle sosyal ve kişisel güvensizlik işareti olarak yorumlansa da, otizmli kişilerden gelen raporlar farklı şeyler söylüyor.

Birçok otizmli, kişilerin gözlerine bakmanın rahatsız edici ya da stresli olduğunu söyler, hatta bunun yanma hissi verdiğini söyleyenler de vardır. Bulgular bu durumun nörolojik bir sebepten dolayı olduğuna işaret ediyor. Massachusetts Hastanesi araştırmacılarından oluşan ekibin bulguları  Nature Scientific Reports’da yayınlandı.

Bulgular, göz teması kurma zorluğunun nörolojik bir nedene işaret ettiğini gösteriyor ve bu davranışa katılan beyin mekanizmalarına ışık tutuyor. Araştırmacılar, Fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme (fMRI) kullanarak otizmli kişilerin yüzlere ve gözlere bakarken oluşan beyin aktivitelerini inceledi. Alınan sonuçlara göre, göz kaçırma veya göz kontağı hiç kurmama sebebinin, beyinde belirli bir bölgede oluşan aşırı aktivite sonucunda hissedilen rahatsızlıktan kaynaklandığının farkına varıldı.

Bu rahatsız edici beyin aktivitesi; mutlu, sinirli, ve normal yüzlere bakıldığında, özellikle de korku dolu yüzlere bakıldığında gözlemlendi. Çalışmanın bulguları, otizmdeki beyni uyarıcı ve sakinleştirici sinyalleşme ağları arasında olan nörotransmitter dengesizlik hipotezini destekliyor.Göz kaçınmanın altında yatan nedenleri açığa çıkarırken, çalışma aynı zamanda otistik bireyleri daha etkin şekilde eğitmeye dair öneri de getiriyor.

Harvard Tıp Fakültesi Radyoloji Doçenti Hadjikhani, “Otizmli çocukların davranış terapisinde birinin gözlerine bakmaya zorlamak, onlar için çok fazla endişe yaratabilir. Göz temasını artırmak için kısa süreli alıştırmalarla yapılması bu aşırı tepkinin üstesinden gelmelerine ve uzun vadede göz temasını üstlenmelerine yardımcı olabilir, böylece bu göz kaçırmanın negatif etkilerin azaltılmasında ve sosyal beyin gelişiminde daha olumlu sonuçlar alınmasına yardımcı olabilir. ” dedi.

Kaynak : http://www.massgeneral.org/News/pressrelease.aspx?id=2118

Benzer Konular

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error: İçerik Korumalıdır!