Şizofreni gibi bilişsel bozukluklar için yeni bir inhibitör bağlantı keşfedildi

Şizofreni gibi bilişsel bozukluklar için yeni bir inhibitör bağlantı keşfedildii

Farelerde yapılan çalışma ile PFCortex içindeki bilgi akışının zamanlamasını kontrol edebilen, beyinin 2 alanı arasındaki bilgi akışını inhibe eden bir bağlantının olduğu keşfedildi.

Bu keşfin, şizofrenide sorunun ne olduğunu açıklamaya yardımcı ve yeni tedaviler için bir yol gösterici olması bekleniyor.

Li’nin ekibi Şizofreni gibi bazı bilişsel bozuklukların altında yatan sorun olarak; iki beyin alanı arasında kesintiye neden olan bir inhibitör devre keşfetti.

Prefrontal korteks (PFC) dikkat, bellek ve karar verme gibi bilişsel fonksiyonlarda önemli bir rol oynar. PFC ve diğer beyin alanları arasındaki hatalı devrenin kognitif bozukluklar gibi çeşitli sorunlara neden olduğu düşünülmektedir.

PFC ve talamus denen beyin alanları arasındaki devrelerde aksamalar şizofreni ile ilişkilendirilmiştir, ancak mekanik detaylar bilinmemektedir.
Talamusta beynin diğer bölgelerinden gelen bilgiler korteks için gönderilmeden önce toplanır ve işlenir, talamus bir geçit görevi görür.

Li;

“Journal of Neuroscience’ta yayınlanan çalışma, Şizofreni tedavisi için geçerli ilaçların üretilebilmesi adına bu mekanizmanın keşfi heyecan verici. Geliştirilmiş terapötiklere yol açmak ve herhangi bir değişikliği tersine çevirmek için yöntemler geliştirmeyi sağlamamıza rehberlik edebilir ” diyor. ”

Ben de bu keşfin otizmli çocuklar yararına da olma ihtimali üzerinde duruyorum. Sağlıkla kalın…

Serpilgül Vural

Kaynak:
Kristen Delevich, Jason Tucciarone, Z. Josh Huang, Bo Li. Mediodorsal Talamus parvalbumin internöronların üzerinden ön singulat korteksteki İleri Beslemeli İnhibisyonunu Sürücüler. Journal of Neuroscience, Nisan 2015

Benzer Konular

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error: İçerik Korumalıdır!