Tansiyon İlacı Otizmlilerin İletişimi Etkiler mi

Tansiyon İlacı olarak bilinen Propranolol’un Otizmlilere Etkisi

Tansiyon ilaçlarının yarar zarar ilişkisi konusunda günümüz uzmanlarıkendi aralarında henüz anlaşmaya varamamışken yeni araştırma kafaları hepten karıştıracağa benzer.

Araştırmacılar, küçük ancak dikkatli bir şekilde yürütülen bir çalışma ile yaygın olarak kullanılan  kan basıncı ilacıPropranolol’un bir dozunun, otizmli yetişkinlerde konuşma becerilerini geçici olarak geliştirdiğini gösterdiler.

Rapor, Psikofarmakoloji dergisinde yer almaktadır. Araştırma, Missouri Üniversitesi’nden Otizm ve Nörogelişimsel Bozukluklar Merkezi’nde yapıldı. Thompson Merkezi, Autism Speaks’in Otizm Tedavi Ağı’ndaki 14 siteden biridir.

Çalışmada test edilen tansiyon  ilacı beta bloker propranolol , uzun süredir topluluk önünde konuşmak, müzisyenler ve diğerleri tarafından performans kaygısı ve buna bağlı stresi azaltmak için kullanılmıştır.

Kıdemli yazar ve nörolog David Beversdorf, ” Tansiyon ilacı olarak bilinen Propranololun otizmi olan bireylerin dil ve sosyallik yeteneklerini geliştirdikleri ilk kez 1987 bildirildi,” Ancak bu etki, propranolol ile plasebo veya yalancı hapını karşılaştıran kontrollü bir araştırma ile doğrulanmadı.

Yeni çalışma, tek bir propranolol dozu “karşılıklı dialog” veya konuşmanın ileri geri akışını geliştirdiğini gösteriyor.

Çalışma otizmi olan 20 çocuk ve genç yetişkin üzerinde yapıldı. Her biri ya 40 miligram propranolol ya da plasebo (yalancı hap). Araştırmacılar bunun ardından bir saat sonra , bu kişilerle 6 çeşit sosyal becerilerini değerlendirmek için dialog kurdular:

Konu üzerinde kalmak, bilgi paylaşmak, iki taraflı konuşma, geçişler veya kesintiler, sözsüz iletişim ve göz temasını sağlamak. Çalışmayı yapan uzman ekip, bireylerin plaseboya kıyasla propranolol aldığında toplam iletişim skorlarının önemli ölçüde arttığını tespit etti.

Dr. Beversdorf, “Birden fazla dozdan sonra etkilerini incelemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, bu ön sonuçlar, otizmli bireylerin konuşma ve sözsüz becerilerini arttırmak için propranololün potansiyel bir yararı olduğunu gösteriyor. Düzenli dozların etkilerini belirlemek ve bu ilaçtan büyük oranda yararlanacak kişileri belirlemek için ilacı büyük bir klinik araştırmada incelemeyi umuyoruz” dedi.

Araştırmacılar daha ileri incelemelerin bir parçası olarak, yüksek tansiyonu olmayan insanlarda uzun süreli kullanımın güvenliliğini değerlendirmelidir.

Aman denemeye kalkmayın sevgili aileler. Zira optimum doz belli değil, diğer yan etkiler net değil….

Serpilgül Vural Kınacı

https://www.autismspeaks.org/science/science-news/autism-study-confirms-beta-blocker-improves-conversation-skills

Benzer Konular

Benzer konu yok

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error: İçerik Korumalıdır!