Otizmi Yurt Dışında Yaşamak

Otizm dünyası çelişkiler ve zorluklarla dolu. Bunu en iyi, yolu otizmle kesişenler bilir. Tüm ideal şartlarda bile  otizmli veya otizmli ailesi olmak çelişkiler yumağını çözmekle eş değer.  Yetmezmiş gibi yaşadığınız ülke,  hayatınızı düzenlemeye, kolaylaştırmaya evrilmemişse işiniz on kat

daha zor oluyor.

Önceki yazılarımda sıklıkla bahsettiğim için beni takip edenler bilirler; Otizm aileleri deyim yerindeyse iğneyle kuyu kazmakta ustadırlar. Herşeyden önce otizmi anlayacak, çocuğunuzun zorluklarını  tesbit edecek, üstün yanlarını destekleyeceksiniz. İş bununla bitse iyi… Hem sizi yanında yöresinde görmeye direnen çevre ile mücadele edecek hem de evladınız için en iyi eğitim, tedavi ve sosyal çevreyi oluşturmaya çalışacak, fakat çoğunukla ötekileştirilip maddi,manevi yıpratılacaksınız.

Otizmi yaşamak zordur ve  karmaşık bir labirentte yol almaya benzer.   Olabildiğince onları bizim dünyamızın normlarına  adapte etmeye çalışıyor, bunu yaparken insani değerlerimizden uzaklaşmadan, onları sevgiyle sarıp sarmalamaya çalışıyoruz, çalışmalıyız da.

Otizme bir de otizmli penceresinden bakmaya çalışmak, onlara, küçükse çocuk gibi , yetişkinse de bir birey gibi yaklaşmalıyız.  Zor olsa da bu böyle olmalı, ihtiyaçları göz önünde tutulmalı. Onların da her insan gibi  normal gelişim evrelerinin basamaklarından geçtiklerini unutmamalıyız….

Ülkemizin karnesi, bu konuda kırıklarla dolu maalesef. Bence bu kırıklar yalnız devletimizin değil hep benci tavırlarımızla bizlerin, hepimizin….

Yazımın devamını aşağıdaki  linkten tıklayarak okuyabilirsiniz.

http://alternatifanne.com/yurtdisinda-otizmi-yasamak/

serpilgül Vural

Benzer Konular

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error: İçerik Korumalıdır!